• October 3, 2024

Murowane elewacje ceglane wciąż cieszą się popularnością. Dlaczego? Ponieważ są solidne, trwałe i ognioodporne. Dodatkowo zachwycają swoim estetycznym wyglądem i nadają budynkowi niepowtarzalnego stylu. Cegły odznaczają się wysoką odpornością na zabrudzenia, więc takie elewacje nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i konserwacji. Cegła posiada zatem wiele walorów — tych technicznych jak i estetycznych. Aby ceglana elewacja mogła być trwała i służyła na lata warto dobrać do niej odpowiedni i pasujący sposób układania cegieł, podkreślając jednocześnie niezwykły charakter swojej posiadłości. Poznaj kilka najczęściej wykorzystywanych i najpopularniejszych metod murowania i wybierz tą idealną dla Twojego domu.

Aby móc zagłębić się w temat na początek warto poznać nazwy poszczególnych ścianek cegły, czyli podstawę, wozówkę i główkę.

Wiązania wozówkowe

Jedna z najbardziej klasycznych opcji murowania to wiązanie wozówkowe.

Jest to wiązanie najłatwiejsze i najszybsze do wykonania, stąd też cieszy się ogromną popularnością. Zakłada budowę warstw muru, jak sama nazwa wskazuje, wyłączenie z widoczną wozówką, czyli dłuższym bokiem cegły. Poszczególne elementy mogą być układane z przesunięciem warstwy o połowę długości cegły - wtedy mówimy o tzw. wiązaniu średnim, lub układane z przesunięciem o 1/4 długości cegły w dół elewacji — mamy wtedy do czynienia z wiązaniem dźwigającym. Niezależnie od wyboru układu w tym wiązaniu takie ułożenie odnajdzie się idealnie w budownictwie nowoczesnym, ale również i w tym nawiązującym do klasycznego.

Wiązania kowadełkowe

Wiązanie kowadełkowe łączy w sobie dwie ścianki cegły, czyli wozówkę i główkę, gdzie na każdą główkę przypadają dwie wozówki w systemie naprzemiennym. Taki sposób murowania gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo elewacji przy równoczesnych walorach estetycznych stąd jest chętnie wybierany i stosowany. Wiązanie to przypomina kowadełka i w zależności od grubości danej przegrody można tutaj zastosować przesunięcie o połowę długości cegły, ale także o 1/3 oraz ¼, w przypadku murów o grubości 12 cm. Układ ten wybierany jest chętnie również ze względu na prostotę, łatwość i szybkość wykonania.

Wiązania flamandzkie

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj wiązania cegieł pochodzi z architektury flamandzkiej. Do jego wykonania wykorzystuje się wozówki i główki. Jest to ich naprzemienne ułożenie w stosunku 1:1. Wizualnie przypomina szachownicę poprzez przemieszanie wozówek i główek w rzędach. Takie wiązanie jest jednym z prostszych rozwiązań, zapewniając jednak walory estetyczne elewacji.

Wiązania holenderskie

Jest to jeden z bardziej finezyjnych sposobów murowania. Wiązanie holenderskie to takie, gdzie cegły układane są w warstwach w proporcji 4:1, czyli cztery warstwy wozówki i jedna główki.

Wiązania krzyżowe

Nazwa odnosi się do układu, który składa się naprzemiennie z główek i wozówek, których całość przypomina kształtem krzyż. Warstwy cegieł w powyższej metodzie zazwyczaj przesuwa się względem siebie o 1/2 cegły.

Wiązanie gotyckie

Wiązanie gotyckie często nazywane jest również polskim. Polega ono na takim ułożeniu wozówek i główek, aby te drugie były umiejscowione pod sobą z przesunięciem o połowę szerokości. Wiązanie to często zaobserwować można na obiektach sakralnych. Jeśli dodamy do tego układu dwie wozówki pomiędzy główkami powstanie wiązanie zwane śląskim.

Wiązanie to jednak nie wszystko

Przedstawione rodzaje wiązań cegieł mają charakter głównie dekoracyjny. Warto jednak je znać i rozpoznawać po to, żeby wybrać rozwiązanie, które najbardziej pasuje do stylu naszego nowego domu. Dla lepszego efektu mury można urozmaicić różnego rodzaju dodatkami i detalami np. gzymsami czy parapetami. Należy jednak pamiętać o tym, żeby ceglana elewacja mogła prezentować się nienagannie potrzeba do jej wykonania materiałów najwyższej jakości. Zapewnią one bezpieczeństwo przy równoczesnych walorach estetycznych. Wyróżnij się i wybierz cegły ręcznie formowane od Manufaktury Cegły Cekobud z Kraśnika. Wybór firmy Cekobud oraz jej produktów to gwarancja satysfakcji połączona z profesjonalnym doradztwem, oraz atrakcyjnymi i konkurencyjnymi cenami. Na stronie internetowej producenta znajdziesz nie tylko odpowiednie cegły, ale również dedykowane do nich zaprawy i dodatki.

Artykuł partnera

Top